افزایش ۳۶ درصدی صادرات ایران به روسیه در ۶ ماه اول ۲۰۱۷


 

export-and-export

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «فرهاد پرند» رایزن بازرگانی ایران در مسکو گفت: حجم تجارت خارجی ایران و روسیه در نیمه اول سال ۲۰۱۷ به ۷۳۷ میلیون دلار رسیده است .
وی نکته قابل توجه در مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۷ را میزان صادرات ۲۲۸میلیون دلاری ایران به روسیه و واردات ۵۰۹ میلیون دلاری ایران از روسیه عنوان کرد و افزود: مقایسه آمار تجارت خارجی دو کشور در شش ماه سال۲۰۱۷ نسبت به دوره مشابه پارسال بیانگر افزایش ۳۶ درصدی صادرات ایران به روسیه از ۱۶۸ میلیون دلار به۲۲۸ میلیون دلار است.
رایزن بازرگانی ایران در روسیه با اشاره به کاهش ۱۶ درصدی واردات ایران از روسیه گفت: واردات ایران از روسیه از ۵۹۴ میلیون دلار به ۵۰۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ رسیده که این موضوع بیانگر تلاش طرف ایرانی در راستای ایجاد تعادل منطقی در تراز تجاری خود با کشور روسیه است.
وی اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های حمایتی روسیه از بخش تولید و برنامه‌ریزی به منظور گرفتن سهم بیشتر از بازار ایران، لازم است مسئولان اقتصادی و تجاری بخش‌های دولتی و خصوصی کشورمان در راستای ایجاد تعادل منطقی در تراز تجاری، به حمایت‌های مالی هدفمند از صادرات محصولات ایرانی به بازار روسیه، برنامه‌ریزی جهت تسهیل و کاهش هزینه حمل و نقل و قیمت تمام شده برخی محصولات مورد تقاضای بازار روسیه، مطالعه بازار و توجه دقیق به سلیقه خریداران روس و حضور بلند مدت شرکت‌های ایرانی اقدام کنند. 
گفتنی است، برخی از اقلام صادراتی ایران به روسیه از جمله لبنیات، مرغ، تخم مرغ، آبزیان،کفش، گل و گیاه و غیره نیاز به حمایت مالی دولت جهت کاهش قیمت تمام شده و رقابتی شدن در بازار روسیه دارند.
 «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در تهران حجم مبادلات تجاری سال ۲۰۱۶ میلادی بین ایران و روسیه را ۲٫۲ میلیارد دلار ذکر کرد که بخش عمده این مبادلات مربوط به صادرات ماشین آلات، تجهیزات، بخش حمل و نقل، مواد غذایی و فلزات روسی به ایران بوده است.
به گفته وی از دیگر تعاملات کشور ایران و روسیه مربوط به صنعت گردشگری است به گونه ای که در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۶۰ هزار گردشگر ایرانی از کشور روسیه بازدید کردند.