امضاء تفاهم‌نامه همکاری نفتی بین ایران و روسیه


Russia-and-iran

 

به گزارش تراز،بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در صدر یک هیات برای شرکت در نشست وزیران مجمع کشورهای صادر کننده گاز و رایزنی برای گسترش همکاری های نفتی با روسیه عصر سه شنبه وارد مسکو شد.

زنگنه پس از ورود به فرودگاه ونوکووا مورد استقبال هیات روسی و مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه قرار گرفت.

وزیر نفت ایران درباره اهداف و برنامه های کاری سفر سه روزه خود به خبرنگاران در مسکو گفت: شرکت در نشست سالانه وزرای کشورهای صادر کننده گاز با موضوعات مختلف از جمله انتخاب دبیر کل جدید از برنامه های سفر است.

وی افزود: همچنین مذاکره با رییسان شرکت های متعدد نفتی روس برای توسعه همکاری ها از جمله توسعه و اکتشاف نفت و همچنین دو یادداشت تفاهم امضا می شود.

نشست وزیران مجمع کشورهای صادر کننده گاز بر پایه برنامه اعلام شده فردا در مسکو با حضور وزیران اعضا و همچنین چند کشور نفتی گازی دیگر آغاز می شود.

ایران، روسیه، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، قطر، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات، ١٢عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند.

کشورهای عضو این مجمع ۷۰ درصد ذخایر گازی و ۴۲ درصد تولید گاز جهان را در اختیار دارند.