ششمین نشست کمیسیون مشترک ایران و گرجستان


meeting-iran-and-georgia

ششمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و گرجستان در تاریخ ۱۷ و۱۸ مهرماه برابر با ۱۰-۹  اکتبر سال جاری با هماهنگی سفارت ایران، وزارت اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان و با حضور اتاق های مشترک بازرگانی گرجستان و ایران در تفلیس برگزار شد.

در این نشست آقای علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران خواستار توسعه همکاریها در زمینه های انرژی، کشاورزی، حمل و نقل و …شدند و به عنوان مثال به مشکل کم آبی در ایران پرداختند و یکی از موثرترین کارهای مقابل با آن را کاشت محصولات کشاورزی در گرجستان و صادرات آن به ایران دانستند و اضافه نمودند که از نظر حمل و نقل نیز چندین طرحِ در دست اقدام می باشد.

 

meeting-iran-and-georgia 1

 

آقای رحیم عباچی دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی و صنایع گرجستان و ایران در ادامه به مشکل انتقال پول از طریق بانک ها در گرجستان پرداختند و این مشکل را بزرگترین مانع در سرمایه گذاری بیشتر ایرانیان در گرجستان دانستند و احضار امیدواری نمودند که با مساعدت مسئولین این مشکل نیز در آینده مرتفع گردد.

به گفته آقای گیورگی گاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان یافتن راه حل انتقال پول به صورت  بانکی نیاز به زمان حداقل دو ماه دارد که متاسفانه امروز راهکار این مشکل معلوم نمی باشد. همچنین وی گفت که برای هماهنگی هر چه بیشتر تجار گرجستانی و ایرانی جلسات متعدد دیگری نیز در آینده برگزار می شود.  

 

meeting-iran-and-georgia-2

 

این نشست در قالب گروه های :

  • حمل و نقل و زیر ساخت،
  • سرمایه گذاری
  • توسعه تجاری و کشاورزی
  • انرژی ( نفت، گاز و برق)
  • فرهنگ و بهداشت

پس از بررسی موارد یاد شده به ارزیابی میزان پیشرفت توافقات قبلی دو کشور، برنامه های جدید و راهکارهای لازم برای جهش در ارتقای مناسبات و تحقق اهداف اقتصادی دو کشور پرداخته شد و در ادامه یادداشت تفاهمی میان دو کشور به امضا رسید.

با گذشت دو سال از برگزاری کمیسیون پنجم، مشاهده می‌شود برخی از توافقات مورد نظر به مرحله اجرا در آمده و برخی دیگر همچنان نیازمند توجه و تعقیب جدی دو کشور است.

همچنین همزمان با برگزاری اجلاس یاد شده میان دو بخش دولتی، هیات تجاری سی نفره اتاق مشترک ایران و گرجستان از مجموعه اتاق بازرگانی، صنایع، کشاورزی و معدن ایران با هیاتی از بخش خصوصی گرجستان که توسط اتاق بازرگانی و صنایع گرجستان هدایت می شود، در خصوص بهره برداری از فرصت های مناسب و برنامه های مشترک و به منظور یافتن شرکای مناسب تجاری و سرمایه گذاری با یگدیگر مذاکره خواهندکرد.

این امید وجود دارد  با توجه به ظرفیت بالای دو کشور در حوزه های مختلف خدمات و تولیدات کشاورزی و صنعتی، سرمایه گذاری و فن آوری ها و حسن روابط دو کشور،  برای بهره مندی هر چه بیشتر از ظرفیت هایی که بخش مهمی از آن هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است، شاهد توسعه همه جانبه مناسبات این دو همسایه بدون مرز باشیم.

meeting-iran-and-georgia-3

سید جواد قوام شهیدی سفیر محترم ایران در گرجستان روز دوشنبه همزمان با آغاز ششمین نشست کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و گرجستان در تفلیس ، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود: توافقات جدید در زمینه انرژی و مبادلات برق ، ایجاد پالایشگاه در گرجستان و تامین خوراک آن و همچنین ایجاد کریدور شمال – جنوب که خلیج فارس را به دریای سیاه متصل می کند، چهره منطقه را تغییر خواهد داد. 

وی افزود: کریدرو شمال – جنوب ، خطی است که بخش اعظم آسیا را به اروپا وصل می کند و یک مسیر امن و ارزان نسبت به خطوط مشابهی است که بخصوص در گذشته مورد استفاده کشورهای حوزه اقیانوس هند قرار می گرفته ا ست . 

سفیر کشورمان در گرجستان در مورد برگزاری ششمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان در تفلیس که برگزار شد ، گفت: در این اجلاس مسایل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مطرح شد. 

وی تاکید کرد سند کمیسیون مشترک یک سند پایه و مبنای توافقات در حوزه های مختلف است . 

قوام شهیدی گفت : در این کمیسیون ۳۰ کارشناس به نمایندگی از دستگاه های مختلف بحث های اقتصادی مربوط به حوزه های مالی، بانکی ، پزشکی و کشاورزی را در کار گروه های تخصصی بررسی می کنند و در پایان یک سند نهایی تنظیم و به امضای روسای کمیسیون مشترک ایران و گرجستان می رسد . 

وی در مورد جمع بندی نتایج پنج کمیسیون برگزار شده طی ۲۳ سال گذشته ، اظهار داشت : در کمیسیون های گذشته همه مسائل مربوط به دو کشور مطرح شده است ، ولی در برخی موارد تحولات مختلف بین المللی و منطقه ای و حتی مسائل داخلی کشورها اعم از تغییرات سیاسی و تغییر در قوانین ، موجب شده که برخی از سند های توافق شده در این کمیسیون ها به طور کامل اجرا نشود . 

سفیر ایران در گرجستان گفت : تکرار کمیسیون های مشترک در واقع یک نگاهی است به آنچه تاکنون روی زمین مانده ، و فرصتی است برای یافتن راهکارهایی برای عملیاتی شدن مواردی که در کمیسیون های قبل انجام نشده است و همچنین بدنبال توافق های جدید هستیم . 

قوام شهیدی با بیان اینکه در برخی موارد محدودیت های منطقه ای و بین المللی و تغییرات در حوزه های سیاسی و قانون گذاری دو کشور موجب شده که از تمام ظرفیت های طرفین در جهت توسعه روابط استفاده نشود ، افزود: با این اسناد و کمیسیون های مشترک ما می توانیم سهم بیشتری در مناسبات اقتصادی گرجستان داشته باشیم ، گرجستان هم بسیار بیشتر از آنچه شاهد هستیم از ظرفیت اقتصادی کشور ما بهره مند می شود و ما در کمیسیون های مشترک دنبال این راهکارها هستیم .